Co przygotować do przeprowadzki zwierząt?
- Szczegóły
Przeprowadzka może wywoływać u zwierząt niepokój, a w konsekwencji doprowadzić do nerwowych sytuacji – czasem nawet zakłócić prace przy przenoszeniu dobytku. Warto więc zadbać o komfort naszych przyjaciół, aby jak najłagodniej przeszły trudne dla nich chwile i szybko zaadoptowały się w nowym miejscu. Dowiedz się, jak przygotować psy, koty i inne zwierzęta do przeniesienia w nowe miejsce zamieszkania.
Profesjonalne firmy przeprowadzkowe w ramach transportu oferują także opiekę nad zwierzętami. Mimo to wielu naszych klientów woli samodzielnie zająć się swoimi podopiecznymi, a specjalistom powierzyć jedynie transport mebli. Niewątpliwie stały kontakt z bliskimi osobami zmniejsza stres, jaki przeżywają psy czy koty w trakcie zmiany domu. Jednak do drogi w towarzystwie zwierząt należy się odpowiednio przygotować.
Koty nie lubią zmiany mieszkań
Choć koty budują silne relacje ze swoimi opiekunami, to duże znaczenie ma dla nich także terytorium, na którym żyją. Są do niego mocno przywiązane, dlatego mogą bardzo przeżywać zmianę mieszkania. I choć ich transport nie sprawia technicznie wielu problemów, to warto zadbać, aby obniżyć poziom ich stresu. W trudnych chwilach strach może wywołać nawet agresywne zachowania kota lub spowodować schowanie się w miejscu trudnym do odkrycia.
- Przed przeprowadzką można pupilowi podać środki uspokajające – po konsultacji z weterynarzem. Warto pierwszą dawkę wypróbować na kilka dni przed zmianą miejsca, aby sprawdzić reakcję.
- Wynoszenie mebli nie powinno odbywać się na oczach kota. Warto go zamknąć w pomieszczeniu z piaskiem w kuwecie i wodą do picia, a potem przenieść z tymi rzeczami do pokoju, w którym nie ma już mebli.
- Koty trzeba przewozić w zamykanych transporterach, które powinny być obszerne i mieć miękkie podłoże. Jeśli jedziemy w dłuższą trasę, należy robić przystanki co 3-4 godziny, a czworonoga wyprowadzać wtedy na smyczy dla załatwienia potrzeb fizjologicznych. To konieczność, mimo że taki spacer po obcym terytorium jest dla kota ogromnym stresem.
- W czasie drogi ważny jest bliski kontakt z czworonogiem, ale szczególną uwagę należy poświęcić mu po wypuszczeniu w nowym miejscu. Kot musi mieć czas na oswojenie się z nieznaną przestrzenią. Trzeba uważać, aby nie wyszedł sam na zewnątrz przez niezamknięte drzwi.
Jak ograniczyć stres psów
Psy nie są tak silnie przywiązane do terytorium jak koty, a mocna więź z właścicielami ułatwia im adaptację w nowym miejscu. Opiekunowie muszą jednak uważać na psy w trakcie przenoszenia mebli i transportu, aby własne zdenerwowanie nie udzieliło się także im. Sama podróż dla wielu osób nie jest szczególnym wyzwaniem, ponieważ najczęściej mają już doświadczenia w podróżowaniu z ulubieńcami.
- Małe psy mogą jechać w transporterach podróżnych. Usługi przewozu w ten sposób świadczą także firmy przeprowadzkowe, które zapewniają troskliwą opiekę nad zwierzętami w trakcie transportu.
- Transportery są także niezbędne na pokładzie samolotu. Po zawiadomieniu przewoźnika można mieć przy sobie niewielki pojemnik. Natomiast duże psy w odpowiednio dobranych transporterach przewożone są w luku bagażowym.
- Pomimo obowiązków związanych z przeprowadzką nie można zapominać o obowiązkach wobec psów – m.in. wyprowadzać na spacer i karmić. W czasie długiej podróży należy robić co 3-4 godziny przerwy i wychodzić ze zwierzętami poza auto, podawać wodę i karmę.
- W nowym mieszkaniu pies powinien mieć swoje urządzone legowisko. Najlepiej gdyby było zorganizowane podobnie jak w starym miejscu. Dobrze jest zabrać stare rzeczy, do których był przyzwyczajony: koc, zabawki, gryzak.
Transport innych gatunków zwierząt
Profesjonalne firmy przeprowadzkowe fachowo zajmują przewożeniem wielu gatunków zwierząt. Ptaki czy małe gryzonie muszą być transportowane w zamykanych klatkach lub transporterach. Łatwo można wybrać odpowiedni model w sklepach zoologicznych.
Zamknięte w czasie podróży muszą być także płazy, gady i owady. Dostępne są różne modele plastikowych i zamykanych terrariów podróżnych, które należy dobrać do przewożonego gatunku. Specjalnie zabezpieczyć należy puste terraria szklane, które przewożone są razem z meblami. Są one najczęściej chronione przez styropian, kartony i folię.
Wiele uwagi należy poświęcić na właściwe przygotowanie do transportu ryb i akwariów. Na krótsze trasy wystarczy przenieść rybki do woreczków plastikowych wypełnionych wodą i z zapasem powietrza. Dłuższa droga i większe ryby wymagają trwalszych pojemników zamykanych. Ważne jest utrzymanie stabilnej temperatury wody w trakcie jazdy – zwłaszcza w upalne lub mroźne dni. Dlatego pojemniki należy zaizolować np. papierem czy innym materiałem o właściwościach termoizolacyjnych. Specjalnej uwagi wymagają także rośliny akwariowe, którym należy stworzyć wilgotne środowisko. Akwaria są zabezpieczone przez firmy przeprowadzkowe w podobny sposób jak terraria.
Przekraczanie granicy
Planując przeprowadzkę międzynarodową należy dopełnić formalności dotyczących zwierząt. Muszą mieć wyrobiony paszport weterynaryjny, wszczepiony mikroczip i posiadać dokument potwierdzający szczepienie przeciw wściekliźnie. W internecie łatwo sprawdzić, które kraje wprowadziły dodatkowe ograniczenia np. zakaz wwożenia określonych ras psów. Niedopełnienie tych obowiązków, może być przyczyną kłopotów na granicy lub lotnisku.