Jak zapakować książki, aby nie zostały uszkodzone podczas przeprowadzki?

Książki często wędrują ze swoimi właścicielami przez całe życie i razem z nimi zmieniają mieszkania. Miłośnicy literatury nawet jeśli w nowym domu decydują się na zmianę mebli, to na półkach i tak zwykle szukają miejsca dla ulubionych tytułów. Podczas przeprowadzek papierowe dzieła wymagają szczególnego traktowania – oddzielnego spakowania, uważnego przenoszenia i właściwego transportowania.

Książki są elementami wystroju wnętrz szczególnego rodzaju. Lepiej niż inne przedmioty oddają osobowość mieszkańców, ich zainteresowania i pomagają gospodarzom pozytywnie kreować swój wizerunek. Dlatego nawet po przeczytaniu zostają z mieszkańcami, są ustawiane w widocznych miejscach oraz towarzyszą właścicielom w kolejnych zasiedlanych przez nich mieszkaniach.

Układanie książek w kartonach

Ponieważ zgromadzone dzieła mają towarzyszyć domownikom przez długie lata, należy je traktować ze szczególną troską. Kiedy stoją na półkach nic im w zasadzie nie grozi, za to opróżnianie mieszkań i nieumiejętnie realizowane przeprowadzki są dla nich jednym z największych zagrożeń.

Ze względu na swoje kształty książki są łatwe w pakowaniu. Płaskie okładki pasują do siebie i dlatego dobrze układa się je w pudłach. Najlepiej chronią je pojemniki o sztywnych ściankach, ale mimo to doświadczone firmy przeprowadzkowe radzą pakować je do kartonów – są tańsze, lekkie i łatwo je złożyć. Poza tym jeśli używa się ich we właściwy sposób, to wystarczająco chronią papierowe publikacje.

Kartony nie powinny być zbyt duże, książki wbrew pozorom wcale nie są lekkie. W dużych pudłach cała zawartość może ważyć nawet ponad 50 kg – jedna osoba nie uniesie takiego ciężaru, nie wytrzyma tego także dno kartonu. Mniejsze pudło łatwiej przenieść w pojedynkę z domu do samochodu i z samochodu do nowego mieszkania. Specjaliści trzymają się tej zasady nawet przy przeprowadzkach biur, kiedy muszą przewieźć ogromne zbiory dokumentów. Małe i średnie kartony są także mniej kłopotliwe przy układaniu w samochodach – można je przewozić nawet osobówkami.

Warto okleić kartony

Przed ułożeniem książek w pudłach powinno się je odkurzyć. Odzyskają w ten sposób nieco świeżości, a nalot nie zostanie przeniesiony w nowe miejsce. Książki trzeba ciasno ułożyć w kartonach, aby nie przesuwały się podczas transportu i nie niszczyły im się w ten sposób okładki. Wolne przestrzenie przy ściankach pudeł można uzupełnić gazetami, folią bąbelkową lub książkami o mniejszych rozmiarach.

Po zapakowaniu i zamknięciu pudeł warto ich ścinaki, a zwłaszcza dno i górę, owinąć taśmą klejącą. To wzmacnia konstrukcję kartonu i skutecznie zapobiega rozerwaniu nawet podczas nieprzewidzianych zdarzeń w czasie przenoszenia i transportowania. Kartony opłaca się także dobrze opisać, tak aby wynajęta firma przeprowadzkowa zaniosła je od razu do właściwego pomieszczenia w nowym mieszkaniu.

Całą operację pakowania i przenoszenia księgozbioru można powierzyć specjalistom.  Zwłaszcza jeśli do przeniesienia jest spora kolekcja, nie jest to zadanie łatwe i wymaga dużo siły. Właściciel powinien wziąć wtedy na siebie odkurzenie okładek i opisanie pudeł. Jeśli zdecyduje się także na samodzielne pakowanie, to kartony, folię bąbelkową i taśmę klejącą może dostarczyć mu firma przeprowadzkowa.

Opublikowane w